Umowa to podstawa

Agencja nieruchomości (Warszawa) utrzymuje się z prowizji pobieranych od swoich klientów w przypadku pomyślnego zakończenia transakcji kupna bądź najmu nieruchomości. Sukces w branży zależy więc od skutecznej współpracy między brokerem a oferentem lub nabywcą. Co ją zapewni? Co uchroni klienta przed oszustwem, a pośrednika przed rozczarowaniem ze strony zainteresowanych ofertą?

Umowa. Agencja nieruchomości (Warszawa) właśnie na podstawie indywidualnie sporządzonej umowy realizuje swoje obowiązki; podejmuje działania prawne i marketingowe. Na tym etapie współpracy ustalana zostaje także wysokość wynagrodzenia za czynności pośrednictwa. Średnia prowizja agenta nieruchomości wynosi 3 proc. od wartości sprzedaży danego lokalu. Na co więc warto zwrócić uwagę podczas sporządzania umowy?

a)      zakres obowiązków:

To również lista czynności, których realizacji powinniśmy wymagać od brokera. Warto doprecyzować szczegóły działań marketingowych: ilość ogłoszeń, ewentualne usługi profesjonalnego fotografa. W przypadku nabywcy – obszar i zakres cenowy „poszukiwań”, które podejmie agencja nieruchomości (Warszawa).

b)      termin:

Istotne, by również ta informacja znalazła się w naszej umowie. Jasno określony termin wykonania usług wpłynie mobilizująco na pracę brokera, zaś agencja nieruchomości (Warszawa) wykorzysta ten szczegół w planowaniu własnych działań oraz kalendarzu realizowanych transakcji.

Coraz popularniejszą formą współpracy między pośrednikiem a oferentem jest umowa na wyłączność. Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów taki rodzaj relacji jest zgodny z polskim prawem. Agencja nieruchomości (Warszawa) zabezpiecza w ten sposób nie tylko swój interes (ewentualne odejście klienta), ale również interes oferenta. Tylko w ten sposób biuro może bez obaw „rozreklamować” lokal wykorzystując wszystkie dostępne środki marketingowe. Z drugiej jedna strony w sytuacji, gdy po podpisaniu umowy na wyłączność sami znajdziemy kupca dla swojej nieruchomości, będziemy zmuszeni zapłacić ustaloną w umowie prowizję. Dlaczego? Mimo iż to nie broker odnalazł nabywcę, to jednak agencja nieruchomości (Warszawa) podjęła pewne czynności (ogłoszenia, analiza stanu prawnego, wycena rzeczoznawcy, sesja zdjęciowa) o określonych kosztach. W tym przypadku czas pracy pośrednika (nawet nie zakończony pozytywnym skutkiem) ma swoją cenę – wysokość prowizji. Warto więc dokładnie czytać i sporządzać umowy, zwłaszcza te na wyłączność. Czy to jednak dobra forma współpracy? Na pewno wygodna i bezpieczna. Oszczędzamy przecież nasz czas i spore środki, które przeznaczyć musimy na reklamę.