Jak nie dać się oszukać?

Rynek agencji nieruchomości w Warszawie zmienia się każdego roku. Wiele nowych firm właśnie powstaje, kilka dawno już zniknęło, a wiele rozpoznawalnych już marek wciąż rośnie działając na zasadzie franczyzy. Co interesujące, wiele z głośnych upadków spowodowanych było nieuczciwymi praktykami stosowanymi w biurach pośrednictwa. A każdy z takich upadków bądź zniknięć to dziesiątki oszukanych i niezadowolonych klientów. Jak nie dać się oszukać? Jak rozpoznać nieuczciwego pośrednika?

Przede wszystkim przed wyborem konkretnej agencji nieruchomości w Warszawie powinniśmy dobrze jej się przyjrzeć. Sprawdzić czy którykolwiek z pracowników ma odpowiednią licencję, co w tej branży uprawnia do wykonywania zawodu pośrednika. Ważne również jest to, by wybrane przez nas biuro i jego personel było ubezpieczone (ubezpieczenie OC za szkody wyrządzone w związku z prowadzeniem czynności zawodowej).

Wielu interesujących informacji na temat konkretnej agencji nieruchomości w Warszawie dostarczyć nam może Internet. Na forach poświęconych branży użytkownicy – dawni klienci, pracownicy sektora, znawcy rynku wypowiadają się na temat poszczególnych biur. Opowiadają o przebiegu współpracy, demaskują oszustwa lub po prostu recenzują działania tej czy innej agencji. Warto jednak podejść do tych informacji z pewnym dystansem. Wiarygodniejsze dane uzyskamy od znajomych, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wypytanie grona przyjaciół o ich doświadczenia płynące z kontaktu z pośrednikami. Zostając jeszcze w polu możliwości Internetu; skuteczną metodą „sprawdzenia” naszej agencji nieruchomości w Warszawie jest wizyta na jej stronie internetowej. Często profesjonalizm wykonania serwisu idzie w parze z fachowością obsługi klienta i prowadzenia transakcji.

Gdy już wystarczająco upewniliśmy się co do uczciwości agencji nieruchomości w Warszawie, do której postanowimy się udać, należy odpowiednio przygotować się do spotkania. Jak nie zostać oszukanym podczas podpisywania umowy i przy dalszej współpracy? Oto kilka wskazówek:

Rzetelne agencje nieruchomości w Warszawie nie pobierają opłat za samą poradę i prezentację ofert. Warto negocjować umowę, dokładnie przyjrzeć się jej zapisom oraz zadawać pytania pośrednikowi. Umowa pośrednictwa nie musi mieć formę druku standardowego. Wiele agencji nieruchomości w Warszawie tworzy własne bazy klientów, prowadzi zakrojoną na szeroka skalę działalność marketingową. Pamiętajmy, że fachowe biuro pośrednictwa raczej nie zasypie nas reklamowym spamem, a nasze dane i historia transakcji nie wypłynie do ogólnodostępnego Internetu.

Można uchronić się przed oszustem. Ważne, by nie dać mu szansy na wykorzystanie naszej niewiedzy i braku doświadczenia.