Samemu czy z agencją?

Po sfinalizowaniu transakcji agencja nieruchomości (Warszawa), co zrozumiałe, każe nam zapłacić za swoje usługi. Czy możemy jednak na czymś zaoszczędzić? Z pewnością na czasie i niepotrzebnych nerwach. Z drugiej zaś strony bardziej ufamy sobie – swoim gustom, potrzebom i możliwościom; pośrednik zaś ufa przede wszystkim własnej wiedzy, doświadczeniu i znajomości rynku. Co więc jest lepsze? Agencja nieruchomości (Warszawa) czy własne poszukiwania?

Przed podjęciem decyzji co do sposobu wyszukania odpowiedniej dla nas oferty mieszkaniowej warto bliżej przyjrzeć się wadom i zaletom każdej z metod. Obecnie zanika mit, w myśl którego usługi pośrednika to głównie oferta dla bogatych, gdyż każda, nie tylko ta renomowana, agencja nieruchomości (Warszawa) dostosowuje swoje świadczenia również do klientów z mniejszą zasobnością portfela. Jakie jest więc ryzyko podjęcia współpracy z brokerem?

Przede wszystkim uważać należy na pośredników nieuczciwych lub zwykłych oszustów bez uprawnień i kwalifikacji. Ofiarami ich działalności najczęściej padają osoby młode i niedoświadczone – studenci, młode małżeństwa, pośpiech w takiej sytuacji zazwyczaj działa na naszą niekorzyść. Mając jednak pewne rozeznanie oraz podstawową wiedzę łatwo takiego pośrednika zdemaskować. O nieuczciwości świadczyć mogą np.: koszty „poza umową”, brak strony internetowej czy negatywne opinie klientów. To ryzyko. A jakie realne korzyści przynieść może klientowi agencja nieruchomości (Warszawa)? Otóż profesjonalny pośrednik nie tylko zadba o kwestie formalne transakcji, jej bezpieczeństwo i sprawny przebieg; biuro pośrednictwa pomoże nam dokładnie sprecyzować nasze oczekiwania i ująć je w potrzebne przy selekcji kryteria. Dzięki temu zaoszczędzimy cenny czas – z kręgu zainteresowania wyłączone zostaną lokale już nieaktualne (broker posiada bieżące dane na temat statusu mieszkania) oraz te o skomplikowanej sytuacji prawnej. W przypadku wielu biur pośrednictwa już podczas fazy przyjmowania oferty określany jest stan ewentualnego zadłużenia i innych „niespodzianek”. Agencja nieruchomości (Warszawa) zadba również o ustalenie terminów wizyt i możliwości zarezerwowania interesującego nas lokalu. Wszystko bez nadmiernego angażowania nas w żmudne poszukiwania i analizy prawne.

Co gdy działamy w pojedynkę? Oczywiście czeka nas cierpliwe przeglądanie dostępnym ofert. Jednak spora ich część zamieszczana jest w Internecie lub prasie właśnie przez pośredników. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo, że po dokonaniu wyboru miejscem do którego się udamy będzie agencja nieruchomości (Warszawa), a nie właściciel lokalu.

Również inwestujący w stolicy deweloperzy często podejmują współpracę z biurem pośrednictwa. Warto więc dobrze się zastanowić, czy spędzony na poszukiwaniach czas, nerwy i stres nie będą nas kosztować więcej, niż średnio 3 proc. prowizji, którą zapłacimy brokerowi za jego fachową pomoc.